Základní Vichyssoise27 / 07 / 2018
Ingredience na 4 porce
- 330 g brambor na kostičky
- 260 g pórku na kolečka
- 450 ml kuřecího vývaru
- 250 ml vody
- 200 ml smetany na vaření 10 %
- 30 g másla
- pár kapek citronové šťávy nebo bílého vinného octa
- pepř (ideálně bílý mletý)
- sůl
Frantíci tohle vymysleli vážně dobře, to se jim nedá upřít. Ať teplá nebo studená – chutná tahle polévka z brambor a pórku dokonale. Nic na tom není. Ingredience jsem navážila. Za půl hodinky máte hotovo a není to vůbec žádná makačka.
Začněte brambory. Doporučuju koupit moučnatější, klidně i s červenou slupkou nebo ty obří, které se prodávají jako brambory na pečení. Oškrábejte je a nakrájejte na kostičky.
Co se týče pórku, často v receptech najdete, že se má používat pouze ta bílá část. No jo. Ale ona je to někdy reálně tak desetina celého pórku, to pak nevypadá příliš ekonomicky. Takže zapomeňte jen na bílou a v pohodě si dopřejte i svěže zelenou. Vůbec nic špatného se nestane. Jde jen o to, abyste do polévky nedávali ty tmavě zelené oschlé a tvrdé totální konce. Vybírejte tedy pórek, který má co nejdelší válcovitou část a co nejkratší rozvětvení na konci. Když z konců oberete vrchní vrstvy, dá se většinou i použít několik těch vnitřních. Jen bacha, bývá tam hlína, takže se musí rozebrat a důkladně každá zvlášť omýt. Pokud vyberete vhodný kousek, postačí vám na jednu porci jeden pořádný pór. Žádná obří investice.
Pokud má být polévka vegetariánská, klidně použijte zeleninový vývar, nijak tím neporušujete tradice. Já preferuju užití kuřecího. Stačí 700 ml slabšího vývaru a nebo naše 450ml balení doplněné o 250 ml vody.
Frantíci by nikdy asi nepoužili jen desetiprocentní smetanu na vaření jako já. Napumpovali by tam šlehačku a nebo pořádně tučnou créme fraiche. To samozřejmě nechávám čistě na vás. Radši jich ale nejdřív použijte poloviční dávku, možná to bude stačit! Já jsem pro odlehčení v horkých dnech sáhla po méně tučné verzi a polévce to podle mého názoru vůbec neuškodilo.
V nepřilnavém hrnci rozpusťte máslo a chvilku na něm nechte povolit pórek společně s brambory. Po pár minutách přilijte vývar (případně s vodou), základně osolte půlkou lžičky soli a nechte pomalu vařit než budou brambory měkké. I kdyby se jim hodně nechtělo, za 20 minut rozhodně můžete mixovat. Ještě před tím už přidejte vychlazenou smetanu. Pokud nemáte velmi výkonný blender na smoothie, raději rozmixovanou polévku ještě přepasírujte přes sítko. Zbavíte se díky tomu případných zbylých „vlásků“ z tužších částí pórku v polévce. Hlavně pozor při mixáži horké tekutiny, ať vás to neopaří. Je lepší nechat polévku třeba alespoň 10 minut vychladnout a rozmixovat nejdřív první půlku, až pak druhou. Bezpečnost vařby především.
Vraťte krém do hrnce, pomalu zahřejte a ještě nechte pár minut probublat. Během toho dochuťte solí, pepřem (bacha, pokud používáte bílý, je hodně silný) a případně lehce okyselte citronovou šťávou nebo vinným octem. Stačí pár kapek, které chuť osvěží a nakopnou.
Servítujte spolu s kvalitním olivovým olejem nebo další smetanou a nasekanou pažitkou. Přiznávám se k užití několika kapek lanýžového oleje navrchu, což hodí chutě do další dimenze. Polévku můžete konzumovat jak horkou, tak vlažnou, klidně i v pokojové teplotě. Úplně vychlazená z lednice mi tolik nejede, ale třeba budete jiného mínění :) Dobrou chuť.