Velikonoční zásoby27 / 03 / 2018
Nákupní seznam
- Mražený hrášek nebo čerstvá brokolice
- Špenát nebo rukola
- Směs oblíbených čerstvých bylinek (petrželka, pažitka, tymián, šalvěj, rozmarýn apod.)
- Mix naklíčených luštěnin, řeřicha nebo microgreens
- Zelené vypeckované olivy
- Kuře (ideálně vykostěné na roládu)
- Oblíbená část jehněčího v decentním množství
- Kuskus (nebo tarhoňa, pohanka či quinoa)
- Kuřecí vývar
- Vejce z volného chovu
- … a rohlíky nebo toastový chléb na nádivku
Hrášek nebo brokolice
Rovnou na Zelený čtvrtek, kdy se podle zvyklostí má konzumovat co nejvíc zelené stravy, z hrášku můžete připravit během pár minut luxusní krémovou polévku s minimem tuku. Tajemství jeho kulervoucí jarní barvy spočívá v co nejkratší tepelné úpravě a pořádném mixéru. Pokud chcete tedy co nejzelenější hráškovou polévku, tak už brzy ráno na Zelený čtvrtek sledujte tento blog a můj facebook, kde nabídnu recept.
K mladým masům a rybám se může hodit také tradiční příloha k britským Fish and chips, mačkaný hrášek s máslem. Můžete jím také nastavit bramborovou kaši, zamíchat do kypré basmati rýže či kuskusu a nebo si připravit hráškové risotto. Obdobně nakládejte i s brokolicí.
Připravit můžete také bleskovou zelenou polévku minestrone. S hotovým vývarem máte vařeno během deseti minut. Postačí drobné těstoviny (raději je vařím zvlášť vedle ve vodě al dente a přidávám do polévky před servírováním jen ohřát), drobné kousky brokolice, hrášek, vajíčko naměkko a hlavně halda parmazánu.
Zelený pažit všeho druhu
Bude ho třeba minimálně do poličky. Ne té přivrtané na stěně, říkalo se tak velikonoční nádivce. Já dovnitř toho zeleného dávám vždycky opravdu hodně. V takové míře už je dobré přemýšlet i nad výrazností chutě dané byliny, třeba taková halda petrželky už by měla na chuť výsledku značný vliv. Neutrál zařadíte se špenátem. Výraznější chuti docílíte použitím rukoly. Tradicím by bylo učiněno za dost sběrem mladých kopřiv na mezích, ale na těch našich se bohužel po mrazech v minulém týdne nestihly vyskytnout. O medvědím česneku bohužel v období tak brzkých Velikonoc nemůže být řeč. Zafungovat může i jemněji pokrájená růžičková kapusta nebo kadeřávek. Doplňujte zelenou částí pórku a jarní cibulky. Všemi možnými bylinkami v čele s petrželkou, pažitkou nebo kerblíkem doplněné šalvějí a tymiánem. Ty využijete do všech dalších připravovaných pokrmů. Ideální je pořídit rovnou směsi tří nebo čtyř bylin v jednom balení a každou pak umístit jinam.
Jestliže budete špenát připravovat jako přílohu, mrkněte na následující krátký návod.
Velikonoční nádivka s hlívou a medvědím česnekem vám může být další inspirací.
Drůbež z volného chovu
Už během Velkého pátku přidám sem na blog recept na skvělé nadívané kuře (úplně stejně lze postupovat při přípravě kuřecí rolády – záleží, zda budete vykosťovat sami a nebo si koupíte již opracované maso). Kromě kuřete bude potřeba šlehačka se 33 % tuku, pár dobrých zelených oliv a spousta čerstvých bylinek podle vaší chuti.
Pokud jste netrpěliví, tak jsem se nadívání drůbeže věnovala hodně podrobně v tomto článku. Tady se taky naučíte opracovat kuře tak, abyste se zbavili skeletu, ale vypadalo pořád celistvě.
Jaké další speciality si můžete dopřát? Sortiment drůbeže se během Velikonoc většinou rozšíří, protože si během svátků chceme dopřát něco extra. První dostupnou specialitou, která se v obchodech objevuje celkem běžně, je baby kuřátko. Jeho váha většinou nepřesahuje půlkilovou hranici, jedná se o kuře staré 4–6 týdnů a jedno vychází pro neskromného jedlíka akorát tak na porci. Máte-li pocit, že se jedná téměř o zhýralost, vězte, že odborná literatura uvádí, že na chlapský hlavní chod budete potřebovat rovnou dvě křepelky. Křepelka není levná, nicméně boduje texturou, chutí i barvou. Tento elegantní lovný pták původně přelétal moře i hory během svého stěhování a vyznačuje se charakteristickým voláním o třech vysokých notách. U nás v Evropě se chová jak na vejce, tak na maso, v USA ji často zaměňují za příbuznou a vzrostlejší koroptev. Zvěřinovou nasládlou chuť nejlépe podpoříte jednoduchou kuchyňskou úpravou. Stačí trocha bylin do dutiny, klasicky péct a hlavně nevysušit. Podobně opatrně postupujte i v případě perličky, která je však znatelně vzrostlejší.
Decentně jehněčího
Když už… Vím, že v rámci beránčích tradic toto maso nelze během Velikonoc nezmínit, ale osobně se ho snažím konzumovat u co nejspeciálnější příležitosti a v co možná nejmenším množství. Asi nejznámějšími sparingpartnery mu bývají rozmarýn spolu s česnekem. V obou případech buďte opatrní s dávkováním, když to přeženete, nenávratně maso přebijí. Podpořte tak chuť jehněčího třeba gremolatou, směsí citronové kůry, česneku a petrželky, často podávané k osso bucu.
Upřednostňujete-li minutkové ještě růžové jehněčí, doporučuji kotletky, hřbet a nebo steak z kýty, pokud vám nevadí prorostlejší maso. Při přípravě tohoto maso postupujte stejně jako u klasických steaků nebo vepřové panenky. Nechat nabrat pokojovou teplotu alespoň hodinu, okořenit, promnout olejem a na pánvi s těžkým dnem nechat opéct zprudka po obou stranách. Pak pár minut odpočinku před zakrojením, dosolení, servis.
Naopak třeba jehněčí plec, ramínko (viz video) a nebo kolínko se hodí na pomalý způsob úpravy.
Klíčky a microgreens
Frajeřinka, která se vyplatí spíš při domácí „výrobě“ při nakličování, než pro velké nákupy, protože tyhle mrňouskové nejsou žádná láce, alespoň co se mikrogreens a výhonků týče. Nejsehnatejnější a zároveň nejdostupnější je řeřicha. Koupit se ale dají brokolicové, řepové, kedlubnové, zelí-ové, hráškové, chřestové, ředkvičkové, česnekové a bůh-ví-jaké ještě. Nutričně velmi hodnotné jsou ale i naklíčené luštěniny, které se za pár korun dají pořídit skoro v každém supermarketu a to i v trojmixu kombinace cizrna, čočka a mungo fazole. Hodí se nejen do salátů, ale i do nastavované bramborové kaše nebo do polévek.
Vývar… co dodat…
Během Velikonoc ho budete potřebovat hafo – na polévky, do nádivky, na podlévání pečeného masa… Pokud nemáte čas na jejich domácí přípravu, můžete si je pořídit od nás.
Přepuštěné máslo
Chcete si jej doma připravit sami? Není problém, návod i video najdete tady.
A nebo si vyškvařte sádlo, i to už jsme spolu absolvovali během přípravy domácí škvarkové pomazánky.
Odlehčené přílohy
Velikonoce bývají hned po Vánocích konzumačně celkem náročné. Na návštěvách člověk vyfasuje chlebíčky, omáčku a knedlíky, spoustu brambůrků a křupek v miskách působí jako všudypřítomné nástrahy. Jděte letos příkladem a zkuste pečené nové brambůrky, celozrnný kuskus s olivami a gremolatou, quinou nebo pohanku, hnedka ze sebe budete mít lepší pocit.
… a samozřejmě vejce …
Veliké kuře, přepuštěné máslo, naše vývary (Konečně vývar od Koko), kvalitní vejce a kuskus jsem pořídila ve Sklizeno, všechnu zeleň od špenátu, řeřichy po bylinky a microgreens objednala na Freshbedýnkách, jehněčí od The Real Meat Society a ostatní by neměl být problém už prakticky kdekoli jinde.