Polévka z muškátové dýně20 / 11 / 2011
Ingredience na 4 porce:
- 1 litr zeleninového vývaru
- 1/2 muškátová dýně
- 2 větší brambory
- 1 dcl sladké smetany (31%)
- máslo
- tymián, důl, pepř, chilli paprička
- krutony z tmavého pečiva
- čerstvá bazalka a olivový olej na ozdobu
Postup přípravy receptu:
Nejprve si připravíme domácí zeleninový vývar – na 8 porcí tu máme 1 velkou mrkev, 2 menší cibule, 3 řapíky celeru, 2 malé petržele a pár větviček tymiánu. Všechnu oloupanou a oškrábanou zeleninu orestujeme na pánvi s nepřilnavým povrchem na troše másla. Pokud chceme proces urychlit, na nízký stupeň tlaku přemístíme do papiňáku, přidáme 3 bobkové listy, 3 kuličky pepře a nalijeme cca 2 l vody. Pak na nejnižším stupni vaříme půl hodiny… bez papiňáku v hrnci minimálně hodinu. Pak přecedíme přes jemné sítko. Během varu můžete pracovat na dalších krocích.
Pokud chcete 8 porcí, použijte celou muškátovou dýni, pokud jen 4, tak jen její polovinu. V tom případě si schovejte litr vývaru např. jako základ na další vaření (může se i zmrazit). Když už ho děláte, vždy má smysl ho vařit víc. Dýni rozpulte a oloupejte škrabkou na brambory. K půlce dýně oloupejte vždy i dvě větší brambory. Pokrájejte na větší kousky.
Nepřilnavý pekáč lehce vymažte, rozmístěte na kousky pokrájenou dýni a brambory. Přidejte sůl, pepř a tymián. Dejte do trouby na 180 stupňů cca na 20 minut. Obsah pekáče pak přemístěte do hrnce se zeleninovým vývarem … 10 minut ještě provařte, pak rozmixujte ponorným mixérem, dosolte, dopepřete, popř. i okořeňte chilli papričkou. Na talíři polévku servírujeme zakápnutou olivovým olejem, s krutony z tmavého pečiva (orestované kostičky staršího tmavého pečiva na pánvi), lístkem čerstvé bazalky a kolečkem červené chilli papričky.
4 porce vyjdou tak na 100 Kč v nákladech a časově i s vývarem z tlakového hrnce vše zabere maximálně hodinu. Během vaření vývaru už si vše oloupejte a dejte péct do trouby. Dýně s bramborami bude hotová hned po tom, co slejete vývar a konečná úprava pak zabere 15 minut.
Muškátovou dýni používejte spíš na polévky nebo pyré… pečená nebo restovaná se začne velmi znatelně podobat chuťově mrkvi. Na takové zpracování je zajímavější třeba druh hokaidó.