Papričky pro slony11 / 03 / 2015
Když jsem před třemi lety začala psát tenhle blog, říkala jsem si, že by bylo skvělý, kdyby jednou to, co dělám, dokázalo někomu v něčem pomoct. Nejen co se týče repertoáru vašich sobotních a nedělních obědů, i když to je určitě také značný efekt a přínos. Myslím něco malinko hlubšího. Ale že bych mohla svým miniaturním dílem přispět k ochraně slonů v Africe, to mě teda nenapadlo ani ve snu. A přesně proto jsem neváhala ani chvilku, když mě oslovili z CCBS ve spolupráci se Save-Elephants, abych se zúčastnila multikulturní Zlonovina v kavárně Potrvá už tenhle pátek 13.3.2015. A vy můžete taky. Vstup je zdarma.
CCBC je nadační fond a propojuje dobrovolnou činnost organizací, projektů i jednotlivců, kteří mají za cíl ochránit divokou přírodu a zvířata. V současnosti je ve fondu 11 spolků, které působí na 4 kontinentech. Členy jsou třeba liberecká ZOO i spolek Save-Elephants, a další jsou na www.ccbc.cz. Spolek Save-Elephants v Africe rozjel ojedinělou akci, jejímž cílem je zlepšit boj s pytláky a pašeráky vzácných zvířat. Psi a psovodi vyhledávající slonovinu jsou jednou z důležitých cest k záchraně největších suchozemských savců. Ve většině zemí Afriky nejsou zatím psi využíváni, a to i přesto, že právě pašování zbraní a chráněných živočichů nebo jejich částí představuje na mnoha místech kontinentu hlavní trestnou činnost.
Svou účast vystoupením v minimalistickém nepísňovém hávu (nevím, co to přesně znamená, ale to se prostě všichni dovíme na místě) přislíbila i Lenka Dusilová. Budou se tu dražit obrazy a tematické fotografie Dana Vojtěcha, já budu vařit pekelný chilli sin carne, ale hlavní hvězdou večera bude CAMA, speciálně vycvičená česká fenka na hledání slonoviny. Účelem celé akce je totiž vybrat finanční prostředky na její fungování v Republice Kongo, kde má tak pomáhat v boji proti masivnímu vybíjení slonů v Africe.
Ve Střední Africe jsou kvůli svým klům ročně zabity tisíce slonů. Vyčenichat ukryté drogy, tabák, bomby, zbraně a třeba i pašovanou slonovinu dokáží pouze jedinečně vycvičení psi. Poprvé v historii vyjede na misi k záchraně masivního vybíjení slonů do Republiky Kongo český pes – fenka Cama. Je to vůbec první český pes připravovaný na záchranu afrických zvířat. Z Česka odletěla do hlavního města Brazzaville vzdáleného přes 6 tisíc kilometrů vzdušnou čarou 15. února se svojí cvičitelkou. Dvouletou fenku belgického ovčáka Camu Sony Black čeká na černém kontinentě nelehký úkol. Bude pomáhat celníkům v hlavním městě Brazzaville vyhledávat slonovinu, zachraňovat jedinečné šupinaté savce luskouny podobné mravenečníkům, gorily a vyhledávat maso tamní divoké zvěře, takzvaný bushmeat, se kterým se rozsáhle obchoduje a pašuje se i do Evropy. Pes totiž rozezná až 19 pachů.
No a co na páteční akci dělám vůbec já? Budu vařit s habanero papričkami od spolku Kedjom-Keku. Nejlepší na tom je, že tyhle chilli pomáhají zachraňovat slony taky! I vy můžete pomoct tím, že si balení objednáte taky. V místech, kde obývají sloni i lidé stejný životní prostor, dochází logicky ke konfliktům o zdroje. Sloni využívají lidmi pěstované plodiny jako potravu a často tím chudé malozemědělce přivedou na hranici přežití. To samozřejmě u místních obyvatel nepřispívá k dobrému vztahu ke slonům. Může dojít i k zabití slona při obraně vlastní úrody, ale častěji je v lidech pouze zakořeněn ke slonům záporný postoj. To umožňuje pytlákům v oblasti bez postihů operovat a práce ochranářů nenachází u vesničanů pochopení. Je tedy zapotřebí chránit pole zemědělců před pravidelnými nájezdy divokých slonů (ti mají dost potravy v divočině, nejsou ale hloupí a dobře vědí, že na poli je nalezení potravy daleko snazší). Jednou z možností, jak pole ochránit, jsou biologické bariéry sestávající z řad včelích úlů a keřů chilli papriček. Většina slonů se včel panicky bojí a papričky také nesnáší. Obě metody jsou již s úspěchem aplikovány ve Východní Africe a papričky v malé míře dokonce i na místě v Čadu.
Všichni milovníci pálivých jídel určitě papričky habanero znají. Tato původně jihoamerická rostlina se s prvními mořeplavci dostala i do Afriky a místní domorodci v ní našli nemalé zalíbení. Ani dnes nesmí pepe, jak jsou tyto papričky africkou angličtinou titulovány, chybět na žádném prostřeném stole. Kombinace jihoamerického původu a afrického slunce dělá z Pepe jedny z nejpálivějších papriček na světě. A nejen to. Africké habanero má antibiotické účinky, zbavuje náš žaludek nežádoucích hostů, uvolňuje horní cesty dýchací, zkrátka pozitivně působí na náš organismus. Jako součást projektu sunshine cooking jsou k dispozici ve čtyřech provedeních: Tester – 5g, I love Pepe – 25g, Family Pack – 100g, Pepe lover – řekni si kolik Pepe chceš. Jsou bio a fair trade, bez umělých hnojiv, balené pouze do přírodních nebo několikanásobně použitelných obalů – látkových pytlíků a papírových sáčků vyrobených z ručně dělaného papíru ze slonní trávy a kukuřičných stébel. Tím rázem vzniká několik pracovních míst pro farmáře horského Abongphen (severozápad Kamerunu – kde papričky pěstují), kteří doposud neměli jinou obživu než tu z jejich polí a pastvin, a tak svá pole neustále rozšiřují na úkor horského lesa, který se nevládní organizace Kedjom-Keku snaží již několik let chránit.
Pokud to máte z ruky, můžete CAMU podpořit alespoň na hithitu, kde chybí momentálně ještě cca 40 000 Kč.
Přijdete se v pátek podívat? Budu moc ráda! Těším se.