video
Focaccia z mladého kvásku03 / 04 / 2020
Ingredience na střední placku
- 280 g hladké mouky + na podsypávání
- 170 ml vlažné vody
- 100 g mladého žitného kvásku noc předem nakrmeného a pryč z lednice (a nebo postačí 30 g dobře cvičeného)
- minimálně 2 lžíce olivového oleje do těsta + neomezené množství na pomazávání
- minimálně lžička soli (do těsta)
- vločková sůl navrch
- případně olivy, čerstvý rozmarýn, sušená rajčata a podobně
Konečně jsem se k tomu odhodlala a už bych mohla klidně do Prostřena – to pečivo je totiž DOMÁCÍ! :-D Kvásek Pepa má v lednici alternaci, svoje zchladlé, pravidelně odebírané já, a je čas se nebát ho použít.
Postup přípravy
- Noc předem vyndejte z lednice mladý kvásek, který pravidelně odebíráme, abychom posílili ten, který jsme spolu založili přede dvěma týdny. U staršího a trénovaného kvásku postačí dát jen menší množství, tak 25-30 g. Dejte kvásku najíst – tak 2 vrchovaté lžíce mouky (buď stále žitné chlebové a nebo můžete i hladké, kterou budete používat na focacciu) a asi 4 lžíce vody. Nechte ho přes noc venku napapat
- Druhý den odeberte 100 gramů do mísy, přidejte vlažnou vodu a olivový olej. Smíchejte s moukou a solí, ideálně pomocí robota a hnětacího háku, ať je recept opravdu snadný… :)
PS: ve videu dávám 3/4 lžičky soli, byla to premiérová tortilla, ale příště dám jednu vrchovatější – každá sůl solí jinak a každá lžička je trochu jinak velká (a navíc každý jinak solíme), takže tohle si zkrátka vychytáte k vlastním představám napodruhé… Prostě tam hoďte lžičku. Hotovo.) - Vložte do mísy vymazané olivovým olejem a nechte venku na teplém místě minimálně hodinu (já nechala přes dvě, protože se těstu nejdřív vůbec nechtělo kynout, takže jsem ho popohnala kynutím v troubě na nastavenou teplotu 35 °C)
- Pak to chce těsto z mísy vyndat a párkrát přeložit na podložce, kterou máte buďto pomoučenou hladkou moukou a nebo politou olivovým olejem. Možnost B je lepší, ale já si nechtěla zadělat kuchyni a muset pak drhnout linku… Dobře se pracuje s kuchyňskou stěrkou, protože těsto je opravdu vláčné a lepkavější, nicméně je to tak správně, abyste ve výsledku měli focacciu hodně nadýchanou a lehkou. Mísu umyjte, opět vymazejte olejem a vložte sem bochánek těsta.
- Teď směřuje do lednice, kde si bude žít svým životem. Já jsem netrpělivě pekla už druhý den, ale uvádí se, že focaccia tu může zůstat klidně 2-4 dny, takže si můžete všechno nachystat vážně dostatečně předem.
- Když se blíží pečení (tak 2 hodinky před) vyndejte těsto z lednice a opakujte ten překládací cyklus. Během toho můžete přidávat klasické ochucující přísady, které chcete mít uvnitř pečiva. Pak těsto rukama zploštěte na pečícím papíru na asi centimetrovou výšku (můžete si pomoct i válečkem), potřete ho olejem a ještě přikryjte freškou, ať nám na poslední chvíli pěkně vykyne a nenafouká. Nechte ho v klídku meditovat.
- Rozpalte troubu na maximum (mám 250 °C) a do ní už do hornější části vložte plech, ať se předehřeje spolu s ní. Samozřejmě, vlastníte-li litinový tál nebo pizza kámen, rozhodně se je nebojte použít, jsou mnohem účinnější.
- Sundejte folii a pokud nehubnete, i v téhle fázi ještě potřete olejem plus určitě navrchu osolte vločkovou solí a můžete přidat i další ozdoby jako olivy, parmazán, sušená rajčata a podobně.
- Pomocí jiného studeného plechu přemístěte na papíře focacciu do trouby. Pečte dozlatova. Tahle velikost vyžadovala asi 11 minut.
- A když už jste v tom, rovnou říkám, pečte minimálně dvoj nebo trojnásobnou dávku – ať už v jednom kuse na celém plechu a nebo jednu střední placku po druhé. Tohle je jak nic. Bála jsem se udělat těsta moc, kdyby se můj první pokus nepovedl, ale pak jsem litovala.
- Lednicovému zbytku kvásku dejte znovu najíst, ať máte zas na příště! A pak s ním šup do lednice.
Z focaccii je úžasně připravit třeba obří sandwich. Druhý den už není taková jako ten první, ale dá se rozpéct v troubě a nebo sandwichovači, to jí dá zas ty správné grády!
A jak založit vlastní kvásek? Je to hračka. Pořiďte žitnou (ideálně celozrnnou) mouku a vodu :)