Sezóna: Broskve05 / 08 / 2013
Ve videu přináším rovnou dva tipy na recepty s broskvemi, ani u jednoho nestrávíte přípravou déle než čtvrt hodiny a výsledek je přitom chuťově nadmíru mile překvapivý.
Zapečené broskve
Ingredience na 2 porce
- 2 broskve
- hrst jahod
- 1 vanilkový cukr
- 2 lžíce vody nebo sladkého bílého vína
- 2 plátky nakládaného zázvoru
- hrst lískových oříšků
- špetka skořice
- 1 lžíce másla
- cca 2 lžíce polohrubé mouky
Z broskví odstraňte pecky a pokrájejte na asi centimetrové kostičky. Velké jahody překrájejte, malé nechte v celku. V rendlíku nechte broskve a jahody asi 2 minuty chuťově spojit s vínem/vodou, trochou vanilkového cukru a pokrájeným zázvorem. Připravte drobenku/žmolenku, uvedený poměr je jen orientační, zkrátka, v rukou se to musí drolit/žmolit. Do máslem vymazané nižší zapékací misky nejdřív umístěte vrstvu ovoce a pak zasypte drobenkou tak, aby barevná vrstva pod ní skoro nebyla vidět. Pečte na cca 190 °C po dobu 15 minut (do zezlátnutí povrchu) v troubě. Podávejte ještě teplé se zakysanou smetanou nebo crème fraîche.
Letní broskvový salát
Ingredience na 2 předkrmové porce
- 1 broskev
- 1/2 hlízy malého fenyklu
- 4 plátky sušené šunky jamón serrano
- lžíce extra panenského olivového oleje
- pepř
- fenyklová zelená nať
- pár kapek citronové šťávy
Tradiční provensálský recept je skvělým příkladem toho, že není nutná dlouhá příprava ani příliš ingrediencí na to, abyste vytvořili něco opravdu famózního. Samotnou mě to napoprvé překvapilo, jak moc dobře tenhle salát chutná. Chce to kvalitní ingredience – nejen olej, také šunku (neplést s těmi tyrolskými typy, které jsou uzené a tudíž až moc slané – jde nám o španělskou a sušenou). Fenykl je nutno brát spíše menší, mladší, když ho budeme konzumovat syrový. Vrchní dva lístky ale bude nutno odendat, takže tím se hlíza zmenší. Vyhazovat je nemusíte, klidně je přidejte k zelenině do vývaru. Fenykl vždycky očistěte tak, že odříznete horní čahouny nazelenalé barvy, i tu krásně zelenou mininať (nevyhazovat v žádném případě, pokrájíme do salátu), rozříznete na půl a na čtvrt a odstraníte to dolní, tvrdé, nejedlé. Zbudou jen lístky tak tak držící při sobě ve vrstvách. Ty omyjte a krájejte podélně na velmi tenké nudličky. Někomu jich bude stačit pro osvěžení v salátu jen trochu, ne každý má rád lékořicový nádech fenyklu, ale ručím za to, že v téhle kombinaci se sladkou broskví ho oceníte.
Možná jste o povaření a následném loupání broskví ještě neslyšeli, věřte, že rozdíl od obyčejného „nakrájejte i se slupkou“ je velmi znát. Zaprvé ještě pevné broskve změknou a jakoby dozrajou (můžete z nich před tím odstranit pecku tak, aby vznikly dvě pěkné půlky, které pak vypadají na plátcích úhledně), zadruhé jde díky tomu oloupat tvrdší slupka. Po 2 minutách jednu půlku z vody vyjměte a zkuste, zda už lze broskev oloupat. Pokud ještě ne, vařte, dokud to nepůjde, takže další cca minutu. A nezapomeňte nechat před podáváním broskve pěkně vychladit v lednici.