Cibulačka z grilu05 / 07 / 2018
Ingredience na 4 porce
- 450 ml hovězího vývaru
- 450 ml vody
- 350 g oloupané žluté cibule
- 20 g hnědého cukru
- 3 bobkové listy
- pár větviček čerstvého tymiánu
- 100 ml bílého vína (může být sladší)
- 20 g (lžíce) přepuštěného másla nebo olivového oleje
- bageta k dopečení (ideálně s česnekovým nebo bylinkovým máslem)
- 80 g aromatického tvrdého sýra (plátky nebo strouhaný)
- sůl
- čerstvě mletý pepř
- případně trochu bílého vinného octa na dochucení
Gril považuju za tu nejlepší letní kuchyň. Jsem schopná na něm připravovat prakticky cokoli – nebo si alespoň mocně vypomáhat a doma jen pokrm dodělat. Pokud je plynový, je rozpálený za 5 minut a se spoustou příslušenství jako wok pánev nebo pizza kámen nahradí široký arsenál nádobí. Na tuhle cibulačku ale nejsou třeba žádné vychytávky kromě alobalu. Stačí žít v představě, že tři čtvrtě hodinky budete mít na roštu dostatek místa na balíček s cibulí, a mít gril s příklopným víkem.
Pořídila jsem novou letošní žlutou cibuli. Vše, co z ní oloupete, si krom bubáků ponechte. Jen počítejte s gramáží už oloupané cibule, ať ji v polévce pak máte dostatek. Nakrájejte ji na kolečka.
Smíchejte cibuli s cukrem, asi tak lžičkou soli, mletým pepřem, bobkovými listy a tymiánem. Připravte si alobal. Já ho obvykle pomažu trochou oleje, pro jistotu, ale není to podmínkou. Pod cibuli totiž ještě přidávám ghí (přepuštěné máslo). Jeho výhoda je v tom, že ať bude gril rozžhavený sebevíc, nikdy se nebude přepalovat jako obyčejné máslo. Navíc dá úžasnou chuť cibuli.
Z alobalu vytvarujte něco jako tájine, tedy trychtýř obrácený vzhůru nohama. Až vám nahoře zbyde jen úzký krk, zlijte dovnitř bílé víno. Tenhle balíček umístěte do grilu a nechte žít alespoň 15 minut vlastním životem, ať se všechno uvnitř začne potit a vařit.
Když vám vedle vznikne prostor, dejte sem dopéct také bagetu. Ta bývá hotová do deseti minut. Nezapomeňte, že plátky bagety budeme pak ještě zapékat se sýrem, takže se na gril na chvíli ještě vrátí. Proto z ní nechceme udělat čertíka hned napoprvé. Hlídejte ji. Po patnácti minutách balíček rozevřete a vytvořte už jen otevřenou misku. Promíchejte cibulový obsah a snažte se bobkové listy zastrčit pod cibuli pěkně tam dolů do tekutiny, ať se nespálí. Jsou k tomu nejnáchylnější z celého vnitřního obsahu.
Na cibulačku používám náš hovězí vývar. Ve výsledku se nic nestane, pokud použijete i kuřecí nebo zeleninový, nechám na vašich preferencích. Chuť to samozřejmě ovlivní, ale ne ve špatném slova smyslu. Na hovězím je úžasná ta tmavá barva, kterou automaticky od cibulačky očekáváte. Díky tomu, že cibule a dalšího dochucení je hodně, nemusíte se bát zředit vývar 1:1 s vodou. Obsah sklenice tedy přemístěte do hrnce. Zůstane v ní po stranách rosol. Napusťte do ní horkou vodu, uzavřete, prošejkujte, a vlijte také do hrnce.
A teď zpět k pěkným slupkám, které jsme odstranili při loupání. Ve vývaru je nechte alespoň dvacet minut provařit. Dají další cibulovou chuť. Pak slijte a vymačkejte z nich zbývající tekutinu, ať nic nepřijde nazmar. Do té doby už bude cibule na grilu chytat medovou barvu.
Tady jen dávejte pozor, ať se nějak zásadně nespálí. Cibulačka by byla hořká, kdybyste do ní dali cibuli spálenou na troud. Že je hotová, poznáte tak, že se tekutina vyvaří a plátky budou měkké a poddajné.
Od téhle cibule nečekejte tu velmi karamelovou barvu, na kterou jste zvyklí z pomalého opékání a deglazování na plotně. Chutná a voní ale stejně luxusně a téměř bez práce. Dejte ji do hrnce. Větvičky tymiánu už vyjměte a vyhoďte. Bobkové listy můžete přendat do vývaru, pokud nejsou spálené. Cibuli zalijte vývarem a provařte na mírném plamenu alespoň 10 minut.
Bagetu nakrájejte na plátky a nešetřete sýrem. Ve správné cibulačce by neměl chybět sýr Gruyére. Není to levná záležitost. V obchodech se sýry vám poradí adekvátní alternativu. A já se přiznám – použila jsem plátkovou mladou goudu a nikdo si nestěžoval :-D. Sýr jsem nechala rozpéct s bagetkami na tom samém alobalu, kde jsem před tím měla cibuli. Šlo mi o to, aby se pečivo zdola nezačalo hned pálit.
Takhle na vás bagetky klidně chvilku počkají. Teď je nejdůležitější dochutit cibulačku k obecné spokojenosti. Pokud víno nebylo příliš kyselé, přidejte lžičku bílého vinného nebo jablečného octa a ještě pár minut vařte. Cukr by asi měl stačit. Ale nepodceňte sůl. Bude ji tam třeba celkem dost proti vší té sladkosti. A trocha řízu s čerstvě mletým pepřem je asi samozřejmostí :)
A prozradím ještě jednu věc – když už tohle děláte, připravte polévky minimálně dvakrát tolik. Protože je tak dobrá, že si ji s radostí v budoucích třech dnech ještě každý v domácnosti dá ještě jednou. Bagetky můžete během chvilky připravit čerstvé a rozpéct je pod grilem v troubě. Obecně můžete prostudovat i klasický recept, kde připravuju francouzskou cibulačku.
Tak vidíte, že to jde i jinak. Člověk si prostě musí umět pomoct a hlavně – když gril žhne, využít veškerý prostor na grilu. Zbylo vám tam ještě místo? Zapečte si na něm i kosti a zeleninu do vývaru na příští dávku polévky! Jen opět bacha – nic nespálit dočerna, jinak bude hořký!
Správně jste si všimli, že do téhle cibulačky nepřidávám nikde mouku na zahuštění. Je to tak schválně. V létě nepotřebujeme příliš hutné polévky a přeci jen si myslím, že nasáklá bagetka tady bohatě postačí.
Většinu ingrediencí včetně našeho vývaru pořídíte ve Sklizeno.