Vaříme společně 630 / 12 / 2015
Růžový salát
- 500 g salátových brambor
- 2 malé červené řepy
- 1 malý fenykl
- 3 řapíky celeru
- hrst vlašských ořechů
- kapary podle chuti
- kopr nebo pažitka
- créme fraiche
- majonéza
- sůl
- pepř
- 2 lžíce octa na vaření brambor
- citronová šťáva
- máslo pod fenykl
- olej na pečení řepy
Chtěli byste se zúčastnit dalšího společného vaření osobně a pozvat si na konzumaci vlastní hosty? Není problém. Další natáčení se koná už ve čtvrtek 14.1.2016 od 13 hodin v Tančící kuchyni v Praze, takže pokud si chcete přijít v jednom a nebo i ve dvou aktivně zavařit, není problém si o účast napsat na menudomu@stream.cz během středy nebo čtvrtka tohoto týdne. Do předmětu napište „Vaříme společně“, pošlete mi vaší fotku (nebo fotky), jména, kontakty a věk. A připojte i koho pozvete na následnou konzumaci cca od 17 hodin. Každý vařmen může pozvat dvě osoby. Tentokrát nás čeká vepřová zabijačková tématika. A samozřejmě je to všechno pro účastníky naprosto zdarma.
______________________________________________________________________________
Růžový br-salát
- Předehřejte troubu na 200 °C, připravte si omyté a osušené celé řepy( ideálně menší farmářské), lehce je zakápněte olivovým olejem, důkladně zabalte. Dostatečně velký pekáč nebo zapékací misku vyložte pečícím papírem.
- Jestli chcete salát servírovat k rybě (ať už přírodní či smažené), padne mu také pečený fenykl jako ulitý. Odkrojte krásné střapaté zelené chmýří a uchovejte na pozdější dekoraci. Fenykl podélně nakrájejte na asi půlcentimetrové plátky. Vykrojte z nich hořký tvrdý řapík, kterým už začínal kořen. Když se jednotlivé listeny oddělí, vůbec nevadí. V míse ho zakápněte opět olivovým olejem, osolte a opepřete.
- Řepy vložte v alobalu na vystlaný pekáč. Na zbývající místo rozmístěte fenykl. Vložte do předehřáté trouby. Řepa bude potřebovat minimálně hodinu. I uprostřed musí být krásně měkká, můžete např. udělat test pomocí vpichu špejle. Fenykl bude třeba vyjmout asi o něco dříve, nesmíme ho spálit. Jen chceme, aby zesládnul a byl měkký.
- Během toho oškrábejte syrové brambory, omyjte je a nakrájejte na přiměřeně velké kostičky, na které jste v salátu zvyklí. Pamatujte na to, že by ale měly být co nejvíce stejnoměrné i za cenu nějakých malých ztrát a odřezků. Pokud můžu radit, vidím to na hranu 5 – 7 mm.
- Dejte brambory do hrnce, zalijte studenou vodou tak, aby nad nimi byla ještě minimálně pár centimentů vody. Přidejte dvě lžičky soli a jednu lžíci octa (nejčastěji používám bílý vinný). Ocet způsobí, že se brambory nerozvaří a budou mít stále pěkně ostré hrany, takže z kostiček nevzniknou kuličky. Hlídejte a ochutnávejte je, ale podle velikosti by jim mělo tak akorát stačit 11 až 13 minut odpočítaných od začátku varu, tedy od chvíle, kdy uvidíte vodu pořádně bublat, žádné minimalistické perlení!
- Vychladlý fenykl pokropte pár kapkami citronové šťávy a pokrájejte také na adekvátně velké kousky.
- Ještě doplňuju, že další možností je péct v troubě jen řepy, fenykl rovnou pokrájet a orestovat ho na středním plameni stejně ochucený na másle nebo olivovém oleji, ale když už trouba žhne, proč ji nevyužít.
- Upečené řepy vybalte, ať rychleji chladnou. Protože dost barví, doporučuju používat plastové prkénko během jejich loupání a krájení na kostičky.
- Nasekejte bylinku. Ideální je kopr, zvlášť k rybám. Dost lidí ho ale moc nemusí a naopak k hovězímu nebo telecímu masu se hodí spíše klasická petrželka nebo klidně i rukola. Výběr tedy ponechám na vašich preferencích. Vmíchejte.
- Přidejte kapary a pokud je máte rádi, také vlašské ořechy.
- Dochucování takto zhotoveného salátu, který je určen k okamžité konzumaci, musí být poměrně výrazné, protože se nestihne jako ten klasický český vánoční proležet. Proto odhaduju, že budete potřebovat proti nasládlé řepě a fenyklu ještě další sůl, také pepř. Ty doplňujte až ve chvíli, kdy ingredience spojíte majonézou a créme fraiche. Pro odlehčení to dávám nejčastěji půl na půl, na toto množství řekněme dvě až tři lžíce od každého.
- Až nakonec dokyselte k rybě citronovou šťávou.
- Dekorujte odřezky z fenyklu, případně jako my klíčky červené řepy a zeleného hrášku.
Růžový salát jsme na společném kuchtění podávali se steakem z hovězího pupku. Jak na steaky jsme se učili už v prvním díle Vaříme společně, takže si můžete všechno připomenout tady.
Silvestrovské bliny
Těmhle roztomilým lívanečkům jsem věnovala speciální článek, kde najdete jak recept na domácí těsto, tak i tipy na šestero zdobení, takže pokud chcete letos svým hostům nabídnout něco netradičního, stačí studovat ZDE.
Na videu vedle zdobení caprese a lososového tataráku vidíte také minivejce benedikt s křepelčími vajíčky. Jsou zdravější než slepičí a rozhodně s není čeho bát, když chcete, aby bliny dostaly luxusnější ráz. Jak křepelší vejce uvařit tak akorát, jak ho pošírovat a také jak na to sázené, o tom opět ve všeobjímajícím křep-vaj-článku ZDE.
Novoroční chilli
Klasické chilli con carne jsme už vařili, podrobný recept i s videem můžete nastudovat ZDE. Na Nový rok můžete připravit i o něco tekutější verzi, která zafunguje spíše jako hustá přesnídávková polévka. Stačí prostě použít více vývaru. Chilli se musí vždy pořádně provařit a stejně jako guláš skvěle chutná proleželé, takže můžete začít vařit klidně už předem :)
Chilli con carne by mělo pálit tak akorát. Během toho, co bude odpočívat, se pálivost ještě o trochu rozvine, takže opatrně, přidat tomu tuning můžete vždycky. Pokud se vám líbí nejrůznější druhy sušených chilli papriček, které používáme, sehnala jsem je tady.